политика > бизнес среда
Земеделието - скрит коз в бизнеса с Италия

|
Президентът на Италианската търговска камара в България Марко Монтеки, пред exporter.bg за бизнес средата в България
„Когато правилата се променят по време на играта, климатът не би могъл да бъде благоприятен. Затова България вече не е привлекателна цел“, казва Марко Монтеки
|
Г-н Монтеки, кои италиански стоки намират добър прием в България? - По-специално това е храната и всичко свързано с модата. Би ми харесало да кажа и ноу хау, но с избора за рестрикция, който правителството въведе, много италиански фирми, които бяха потенциално ориентирани към България, се натъкнаха на непреодолими проблеми. След като бяха опитали на българския пазар, и сблъсквайки се с тези трудности, решиха да се обърнат към Румъния или Сърбия. Предпочитана дестинация ли е страната ни за италианските инвеститори? В кои сфери те проявяват най-голям интерес да вложат своите пари? - България беше идеална дестинация за моите съграждани. Днес нещата стоя по различен начин, както по отношение на европейските търгове, така и в частния бизнес. Станахме свидетели на неоправдано увеличение на данъците върху печалбата, изработена от съоръжения за възобновяеми източници на енергия, които бяха един от секторите, към който имаше най-голям интерес. На колко възлизат италианските инвестиции в България през 2011 г. и запазват ли те своя обем през 2012 г.? - Няма обективна информация за това на колко възлизат италианските инвестиции в България. Със сигурност са намалели с повече от 60 % и не се очаква съвземане. Добра ли е бизнес средата в България? - В никакъв случай. Когато правилата се променят по време на играта, климатът не би могъл да бъде благоприятен. Затова България вече не е привлекателна цел. Видяхме какво се случи с фотоволтаичните съоръжения и вятърната енергия. Това е пример за това как една страна може сама да се затвори, след като не зачита европейските директиви. Страната ни е много критикувана за корупция, предстъпност и неефективна съдебна система. Смятате ли, че у нас се прави необходимото, за да бъдат преодолени тези пороци, разяждащи основите на обществото? - И нашата страна e критикувана поради същите причини. Всеки ден в Италия сме свидетели как общински чиновници, областни съветници и престъпници биват арестувани от органите на реда по сведения на съда. Тук така ли е? Италия е един от най-големите експортни пазари за България. Кои български стоки най-много се търсят във вашата страна? - Ако българското правителство правеше повече реклама и промоция на собствените си продукти, много от тях щяха да бъдат представени не само в Италия, но и в други страни, най-вече в Европа. Къде виждате скрити възможности за бизнес и партньорство между италианските и българските предприемачи? - През първите години след 2000 г. до към 2008 г. бизнес възможностите в България бяха значителни. Създадоха се много джоинтс венчърс, и то успешни.
Според мен земеделието би могло да бъде отправен сектор за нашите предприемачества. Само не го казвайте на правителството, защото ще увеличат веднага данъците. Разбира се, това е само шега. Ако трябва да оцените българо-италианските отношение в политически, икономически и културен план, каква щеше да бъде вашата оценка по шестобалната система? - Политика - 0. Няма политически отношения между нашите две страни. Икономика – 3, но това е, защото частните инициативи се развиват напред самостоятелно. Култура – 6. Няколко пъти съм ставал свидетел на интереса на министъра на културата, Рашидов, към културния обмен между нашите две страни. И един последен въпрос. Ако трябва да започнете бизнес в България, какъв ще е той? Ако почивате в България, къде ще отидете? И ако влезете в българско заведение, какво ще си поръчате? - Трудно е човек да се замисли да започне бизнес в България. Така или иначе все още имам надежда за земеделския сектор. Ако трябва да почивам, бих отишъл там, където услугите са на добро ниво, както на морето, така и в планината. Имате много хубави места, но услугите ви не са на ниво. Бих си поръчал шопска салата.
Димитър Дженев
|