политика > бизнес среда
45 000 служители трябват на бизнеса в секторите здравеопазване, машиностроене и транспорт
|
Свободните позиции са 2 пъти повече от квалифицираните безработни
„Необходими са двустранни спогодби на правителствено равнище за обмен на човешки ресурси, за внос на работници и специалисти”, смята Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
|
45 хиляди служители не достигат в 4 основни сектора в България, сочи анализ на Асоциацията на индустриалния капитал (АИК).
По тази причина асоциацията търси начини за привличане на хора в сектори на икономиката, в които има хроничен дефицит на специалисти, като машиностроене, електротехника, транспорт и здравеопазване.
Машиностроенето има най-голям принос за родния износ. „Над 55% от БВП на България се формира от износа, като 19 на сто от експорта идва от стоки в сектор „Мехатроника“, съобщи Васил Велев, председател на АИК. Към момента в машиностроенето са заети над 100 хил. човека, а в електрониката – 50 хил. Въпреки това обаче и двата бранша имат спешна нужда от 17 хил. работници.
Основните професии, при които липсват обучени хора в машиностроенето, са настройчик на машини, стругар, заварчик и машинен инженер. В електротехниката отново имат нужда от инженери, елетротехници, техник електронна техника и машинен оператор.
В здравеопазването ситуацията не е по-различна. Секторът се нуждае от 25 000 служители - 5 хил. лекари, 11 хил. медицински сестри и 9 хил. специалисти по дентална медицина. Недостиг има и на акушерки и лаборанти.
В транспорта се търсят шофьори, машинисти и спедитори. Браншът спешно има нужда и от 17 000 шофьори на тежкотоварни автомобили и 60 пилоти. Експертите са установили, че летците са вече дефицитни кадри у нас.
От Асоциацията на индустриалния капитал смятат, че реформите в образованието ще отнемат време, затова предлагат по-бързи решения, за да се задоволи недостигът на кадри.
„Необходими са двустранни спогодби на правителствено равнище за обмен на човешки ресурси, за внос на работници и специалисти”, смята Васил Велев.
|