експорт > пазари
Българска фирма експортира български бизнес опит и бизнес уроци в пет държави
|
Стоян Дренски, мениджър бизнес развитие в „Училище за бизнес компетенции“ ЕООД, пред exporter.bg за отворената платформа за мобилно учене (OMLP)
„Тя се появи в отговор на нуждата на европейския бизнес от фокусирани, практически знания за оцеляване, поднесени по достъпен начин“, казва Стоян Дренски
|
Събитието: Платформа за учене в бизнеса (OMLP) беше представена пред компании, институции и медии. Това се случи на 6 юли, по време конференция, в сградата на Европейската комисия в София.
Платформата: Тя предоставя най-важните знания за всеки предприемач в опростен и интуитивен дизайн напълно безплатно. Видеа, текстове и примери ви поднасят критични знания в рамките на няколко минути дневно.
Конференцията се проведе в сградата на Европейската комисия в София (от ляво на дясно): Стоян Дренски - „Училище за бизнес компетенции“ ЕООД, Анета Петкова - Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции, Ясен Спасов - Център за развитие на човешките ресурси, Виктор Христов - Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия и Дору Драгомир - ДТКБР разкриват добрите практики предоставяни от OMLP.
|
Интерактивни инструменти ви позволяват да разпишете бизнеса си и да тествате уменията си. Истории за успех от установени мениджъри ви помагат с практически примери от реални компании. Предизвикателство за мениджъри ви кани да се съзтезавате с други потребители на платформата.
|
Подкрепата: В конференцията, на която бе представена платформата OMLP, взеха участие Анета Петкова - Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции, Ясен Спасов - Център за развитие на човешките ресурси и Виктор Христов - Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.
Мненията: Мениджъри от бизнеса, тествали OMLP:
Миглена Цветкова, Learning& Development Manager, Каменица АД: „OMLP предоставя чудесна възможност за допълващо обучение на служителите. Тестовете след курсовете са много полезни.
Ивайло Янков, собственик, Новек: “OMLP дава бърз достъп до нужната информация и предлага практичен инструмент за решаване на проблеми”.
Шир Коган, директор, Иннител България: “OMLP omlp e прекрасно приложение за мобилно учене, подходящо за компании от всякаква големина. Поздравления!“
Весела Зарева, IPSOS България: „OMLP се вписва в концепцията на IPSOS за учене и моделът 70:20:10 за развитие на персонала. Подходяща е и за индукционни обучения на нови служители”.
Миглена Цветкова, Learning& Development Manager, Каменица АД: „OMLP предоставя чудесна възможност за допълващо обучение на служителите. Тестовете след курсовете са много полезни".
|
Текущата ß- версия на OMLP може да бъде свалена от проектния сайт omlp.eu!
|
През септември 2017 г. ще бъде готова и пълната версия и ще бъде организирано първото събитие от поредицата ‘предизвикателство за мениджъри’, на което потребители и компании ще упражняват наученото.
Стоян Дренски, мениджър бизнес развитие в „Училище за бизнес компетенции“ ЕООД:
Попитахме бизнеса в България, Румъния, Чехия, Португалия и Испания от какви знания и умения има нужда, за да оцелее
Г-н Дренски, казвате, че с тази платформа започвате да експортирате български бизнес опит и бизнес уроци в пет държави. Кои са те и защо биха проявили интерес към Вашия продукт?
- Отворената платформа за мобилно учене (OMLP) се появи в отговор на нуждата на европейския бизнес от фокусирани, практически знания за оцеляване поднесени по достъпен начин. Данните на Евростат за няколко поредни години от 2012-та насам затвърждават тенденцията, че в 28-те страни членки на ЕС раждаемостта на нови компании (средно 11% от всички компании) и смъртността им (средно 10%) остават критично близки.
В зависимост от големината си, по-малко от 60% от новите компании преживяват първата година, а 20% от тях не оцеляват след втората. Това ни накара да попитаме бизнеса в 5 европейски страни (България, Румъния, Чехия, Португалия и Испания) от какви знания и умения има нужда, за да оцелее.
Синтезирахме тези знания в иновативен формат, подходящ за Андроид устройства с различен мобилен фактор (телефони, таблети и др.). Може би най-силният ни отличител от всички познати платформи на пазара в този момент са краткостта на интеракцията и иновативният дизайн на съдържанието, позволяващи да научите нещо полезно за бизнеса си в рамките на 3 до 5 минути.
Завършвайки всеки курс в платформата, вие трупате глобален индекс на опита (global maturity index), по който се състезавате с другите потребители.
Вградените инструменти позволяват да разпишете бизнес модела си използвайки метода business model canvass и да се подготвите за ред реални ситуации: решаване на възникнал проблем, разговор с ментор, кратко представяне на бизнес идея (elevator pitch) и др.
Модулът ‘бизнес съзвездие’ събира кратки истории на успеха от български предприемачи и ги представя на потребителите на платформата в цяла Европа. Модулът ‘предизвикателство за мениджъри’ приканва потребителите да премерят сили участвайки в специално разработена игра-симулация на бизнеса. Тя ще стартира в България от месец септември.
Как се приема иновативния Ви продукт в България? В кои сфери на бизнеса е най-търсен?
- На 6-ти Юли представихме OMLP пред българския бизнес. На конференция в сградата на Европейската комисия в София запознахме потребителите с възможностите му. Мениджъри от Каменица АД, ИПСОС България, Иннител България и Новек дадоха мнението си след тестване на платформата.
Весела Зарева, IPSOS България: „OMLP се вписва в концепцията на IPSOS за учене и моделът 70:20:10 за развитие на персонала. Подходяща е и за индукционни обучения на нови служители”.
|
Всички се съгласиха, че това е уникален по рода си продукт, който би могъл да се ползва свободно от всеки предприемач, но и да бъде адаптиран към нуждите на всяка компания за развитие на нейните служители.
|
Представители на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, Центърът за развитие на човешките ресурси, Джуниър Ачийвмънт България, БАН, Софийският университет „Свети Св. Климент Охридски“ и УНСС също изразиха интерес към продукта и неговия потенциал.
Как вървят към момента продажбите на мобилната апликация за бизнес уроци във всяка една от тези пет държави и какви са бъдещите Ви планове за завоюване на нови пазари?
- Чешката версия на OMLP беше представена през месец май в Прага, където се събраха 4000 представители на бизнеса, желаещи да ползват продукта активно. Професионалната организация на жените от бизнеса в Прага се нае с активното разпространение на продукта на местна почва и сред хилядите си членове в Чехия.
На събитие в Тенерифе през м. юни бе даден старт на испанската версия. Технологичният институт на Канарските острови разпространява локалната версия и дори я внедри в мрежата си от бизнес инкубатори. Предприемачи от Мадрид и Барселона също се добавят към потребителите в Испания.
Стоян Дренски по време на конференцията. Платформата за учене в бизнеса (OMLP беше представена пред компании, институции и медии.
|
През месец юли OMLP беше представена пред бизнеса в Порто, където бизнес консултантите от мрежата Ментортек разпространяват нашия продукт. Интересът там нараства постепенно.
|
В Румъния платформата се разпространява от Двустранната търговска камара България-Румъния с представителства в Букурещ, София и Русе. Вече имаме малка група от потребители в Букурещ. В момента отчитаме плавно нарастване на броя български потребители и имаме първите български компании заявили официален интерес. Очакваме тази тенденция да се засили през месец септември, когато излиза пълната българска версия на продукта с всички модули и когато започва предизвикателството за мениджъри.
Имаме отделни почитатели в САЩ, Канада и Израел. В процес на преговори сме с бъдещи партньори от Полша и Холандия. Благодарение на Европейската комисия, съфинансирала проекта по програма Еразъм +, предстои да представим OMLP и в други държави.
Благодаря за интервюто.
Димитър Дженев
|