бизнес > лица от бизнеса Цветелина Николова: Аз нямам мечти, имам цели
От 29 май до 2 юни България бе домакин на 40-ия Световен конгрес по лозарство и винарство и 15-ата генерална асамблея на Международната организация по лозата и виното - International Organisation of Vine and Wine (OIV). Той събра в София над 1000 представители от всички 46 държави-членки на тази най-престижна, влиятелна и авторитетна световна винена организация.
|
Цветелина Николова с диплома „Магистър на науките по Винен мениджмънт“ (Master of Science in Wine Managment към OIV) и международна диплома - „Мениджмънт в сектора на винопроизводство и лозарство“ от университета СупАгро (Монпелие, Франция), които й бяха връчени лично от Моника Кристман, Президент на OIV; Жан-Мари Оран, Генерален директор на OIV; Мишел Бурки, Генерален делегат на AUIV, Никола Голдшмид, Директор на програмата „Магистър на науките по Винен мениджмънт“ на OIV. |
Бях изключително изненадана. Той подчерта, че пътят това да се случи, е малко дълъг, но не е невъзможен. |
„Ще бъде добре не само за Вас, но и за всички от OIV, тъй като те ще видят, че в България има млади, успешни хора, освен това образовани при нас. На конгреса ще има много европейски депутати, представители на Европейската комисия, които ще оценят, че в България ненапразно са дадени европейски субсидии. Ще видят, че държавата Ви създава и развива кадри“, ми каза още Бурки.
След този разговор от OIV написаха писмо, което бе одобрено от всички членове на Съвета на тази най-престижна, влиятелна и авторитетна организация в света на виното. Те дадоха своето съгласие, дипломата да ми бъде връчена в София. След това изпратиха писмото до българския посланик във Франция (Ангел Чолаков б.р.), който от своя страна го предостави на правителството в България. Няколко министерства трябваше да дадат съгласие. Те го направиха и по този начин нещата се случиха на заключителната гала – вечеря, дадена в чест на Световния конгрес на OIV в София.
В Париж, на официална церемония, ще връчат дипломите на Вашия випуск. Бихте ли открехнали малко вратата за това събитие?
- На 13 октомври, в Париж, ще бъдат връчени дипломите на целия випуск, с който съм завършила. Събитието съвпада с 30 годишнината от създаването на Master of Science in Wine Managment към OIV. Ще бъдат поканени всички, които имат тази магистърска степен от организацията. Няколко лектори ще четат лекции на различни теми.
Поканиха ме да бъда един от тези лектори. Темата е да разкажа за пътя, който съм изминала до днес. По какъв начин това се е случило, какви са моите цели, какво място заема OIV в моя живот и как обучението ми в тази най-висша институция в света на виното е променила живота ми.
Освен това ще има дегустация на вината на Катаржина Естейт. Дадоха ми шанс те да бъдат част от основната дегустация, което е изключителна чест, защото българско вино никога досега не е било представяно по този начин. Невероятно щастлива съм, че това ще се случи пред хората от света на виното и то във Франция, държавата майка на виното.
Философията на Мишел Бурки, безспорно една забележителна личност, за тази магистърска програма, е повече от интересна. Бихте ли ни разказала, как е спечелил OIV за каузата?
- Мишел Бурки наистина е един изключителен човек, когото имам щастието да познавам. Много малко са хората като него, които могат така силно да проникнат в съзнанието ти.
Разговорите с него са изумително вълнуващи. Карат те да си зареден с толкова много амбиции и да заставаш пред врати, които трудно могат да бъдат отворени.
Попитах го: „Г-н Бурки, разкажете ми моля Ви, по какъв начин сте създали Master of Science in Wine Managment към OIV?“ А той ми отговяря: „Цветелина, много исках да създам нещо свързано с виното, нова образователна степен, ново ниво на знания. Отидох преди 30 години и почуках на вратата на OIV, защото те бяха шапката на винопроизводството в света. Казах им: Добър ден! Искам да Ви дам идея за едно образование, което не е просто обикновена програма в даден университет. Имам идея тази програма да се случва по начин, по който студентите да имат възможността да обиколят целия свят, да се докоснат до практиката и по време на тази практика да се обучават. Тогава те ми казаха да опиша всичко това и да им го изпратя. Написах им го. Дълги страници, но те започнаха да четат, изключително впечатлени от това, което съм описал вътре“.
Така Мишел Бурки получава шанса да организира Master of Science in Wine Managment към OIV. Той ми каза: „Много мислих как да направя тази програма, така че тя да бъде най-интересната на света. И стигнах до извода, че нищо друго не е по-добре от това да обиколиш света и да видиш с очите си, как хората в света на виното се справят в различните ситуации с климат, почви, различен пазар, различна култура и различни маниери. Всичко е толкова различно, но ти си там, при тях, и виждаш как те се справят. И какви техники използват, за да го постигнат.“
Мишел Бурки ми каза още, че в университета можеш да вземеш диплома, но това не е като да се докоснеш до практиката. Той е искал да създаде образование, в което дипломата не е просто обикновена диплома, не е титла, а книга на живота, която си прочел в практиката. Когато си преминал през такова обучение, за теб няма тайни.
Няма как да си обикалил всички тези изби по света и да има нещо, което да те изненада. Ти си готов на всичко, ти очакваш всичко и знаеш във всеки един момент, във всяка една ситуация, как трябва да реагираш и да вземеш бързо решение. Защото всичко ти минава в главата, ти това вече си го виждал някъде и решението е въпрос на секунди. Това учебниците не могат да ти го дадат. Ето това е философията, която проповядва големия Мишел Бурки.
Освен церемонията по връчването на дипломите в Париж, какво друго във връзка с OIV Ви предстои?
- Едно от най-ценните неща е, че OIV ми дават възможност всяка година, по заявен от мен модул, отново да посетя държава, която си избера. И това е страхотно, защото знаем, че световните тенденции във винопроизводството и консумацията много бързо се променят.
Тази възможност е безценна, защото тя ми дава шанс всяка година да опреснявам знанията си в света на виното. Когато пожелая и отида в избите на съответната държава, аз ще получавам достъп до тяхното ноу-хау, защото знаят, че съм част от OIV общността.
Те ще ми разкажат до най-големите детайли и в дълбочина за методите, които използват, когато трябва да решат даден проблем, свързан с технологиите, производството или лозята.
Ако отидеш като турист, това няма как да се случи. Ще ти покажат общите неща, но няма да получиш информация за тяхната същина. Ето това е безценно и ме кара да се чувствам невероятно.
Благодаря за интервюто!