за ценители > lifestyle
Време за театър
|
Рецептите на Нийл Саймън в битката срещу депресията
Спасителната доза смях в драматични истории с хепиенд.
|
Ангелина Василева е поетеса, преводачка, преподавателка по английски език и управител е на фондация „Софийски салон за поезия“. Обича да ходи на театри и концерти, да разглежда музеи и изложби и да пътува.
Един бегъл преглед на театралните анонси показва, че пиесите на големия американски драматург и сценарист Нийл Саймън и този сезон привличат сериозно вниманието на българските режисьори. В Народния театър се играе „Манхатън, Второ авеню“, постановка на Бойко Илиев. Младежкият театър представя „Като трохи на прозореца“ с режисьор Малин Кръстев. Добричкият театър гастролира с „Боси в парка“ на Стефан Спасов. Можем да гледаме „Странната двойка“ в Сатирата, където изборът на Андрей Аврамов е подчертано личен – освен режисьор, той е и преводач на пиесата. Юлиян Малинов представя същата комедия с третокурсници от Театралния колеж „Любен Гройс“. „Последният страстен любовник“ дели сцената на театър „София“ с „Олд Сейбрук“ на Уди Алън в микс на Николай Поляков. „Помощ, не мога да плувам!!!“ е най-новото заглавие в репертоара на Хасковския театър по произведения на Нийл Саймън и Антон Павлович Чехов с режисьор Валентин Танев.
Този списък не претендира за изчерпателност. Ако съм пропуснала някого, моля да бъда извинена, не е преднамерено. Това е само информацията, с която разполагам към настоящия момент, но не се съмнявам, че е възможно още утре да се появи следваща премиера на комедия от Нийл Саймън, която отново да напълни театралните зали с почитатели.
В годините на Голямата депресия едно момче расте в проблемно семейство в разтърсвания от икономическата криза Ню Йорк и често търси убежище от грозната действителност в кварталното кино, където гледа филмите на Чарли Чаплин и Бъстър Кийтън. Дали още тогава невръстният Нийл е разбрал колко важен е смехът в живота на хората? И че проблеми има винаги и навсякъде, а Спасението от тях се крие в Разбирането и Обичта – на любимия човек, на семейството, на приятелите.
Нийл Саймън работи върху първата си пиеса Come Blow Your Horn в продължение на три години. Премиерата й на Бродуей е през 1961г. За сезон и половина има 677 успешни представления. На следващата година вече се играе в Лондон.
С двадесет и осем престижни награди в театъра и киното, между които един „Пулицър“ и три „Тони“, роденият през 1927 г. драматург, сценарист и писател продължава да разказва от сцената страшни приказки с хепи енд за нашето съвремие. И ние бързаме да си купим билет, за да получим поредна доза житейска философия, поднесена с изключително топъл и интелигентен хумор.
Ангелина Василева е поетеса, преводачка, преподавателка по английски език и управител е на фондация „Софийски салон за поезия“. Обича да ходи на театри и концерти, да разглежда музеи и изложби и да пътува.
|
Наскоро гледах „Манхатън, Второ авеню“. Оригиналното заглавие на пиесата е „Затворникът от Второ авеню“. Премиерата й на Бродуей е през 1971 г. и още на следващата година е номинирана за наградата „Тони“. Четири години по-късно излиза лентата на Мелвин Франк със същото заглавие.
|
В българския превод мрачното заглавие е омекотено, но смисълът остава непроменен в съдържанието. Кой днес не е „затворник“ на своето битие? Урбанистичтият модел на Нийл Саймън от преди почти половин век ни е до болка познат – лишена от лично присъствие градска среда, съществуване в скъпоструващо маломерно жилище с модерна архитектура, монотонно работно ежедневие... И ако в тези параметри зоната ни на комфорт е гарантирана до определен момент, неочаквано се случва нещо, което ни изважда от нея...
За Мел Едисън /великолепно изпълнение на Георги Кадурин/ това е загубата на работното място, на което е бил в продължение на 20 години. И точно в този момент климатикът в жилището се разваля, докато горещата вълна е докарала в Ню Йорк жега от 30 градуса. Шумният сексуален живот на съседките става непоносим дразнител, а когато Мел се опитва да ги вразуми с удари по стената, тя се оказва бутафорно тънка и се пропуква. Като прибавим към това лай на куче с докачлив стопанин, кофа с мръсна вода, лисната от по-горен етаж, и за капак обир на апартаментчето посред бял ден, виждаме картина, актуална за 1971г. в Америка, а днес и за целия свят...
В оригиналната пиеса в битката срещу депресията, в която Мел изпада, към съпругата му Една /много убедителна Емануела Шкодрева/ се присъединяват двете му сестри и брат. В постановката на Бойко Илиев товарът пада изключително върху плещите на Една – от подаването на транквилант в необходимия момент, до финансовите ограничения и храброто решение да си намери работа като секретарка. В духа на черната комедия, накрая и тя остава безработна поради кризата.
Във финалната сцена Ню Йорк е окован в снежната прегръдка на зимата. Призовани по телевизията от градската управа да се включат в разчистването, Мел и Една грабват лопата... Зрителите си тръгват от залата без съмнение, че тандемът от „Манхатън, Второ авеню“ ще оцелее и в поредната битка. Защото героите на Нийл Саймън се обичат.
Ангелина Василева
|