коментари > анализи
Близо 54% от компаниите в България очакват подобрение на бизнес климата през 2019 г.

|
Резултатите са от проучване на БТПП, извършено сред 504 фирми от България през септември 2018 година
„Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас“, заяви Цветан Симеонов, председател на БТПП.
|
Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та, докато през 2018 година делът им е бил 63%.
Това показват резултатите от проучване на БТПП, извършено сред 504 фирми от България през септември 2018 година. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey), в което участват над 45 хиляди фирми от 26 държави.
Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват още резултатите от анкетата. Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина, 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.
39% от анкетираните очакват възобновяване на инвестиционната активност догодина, докато в миналогодишното проучване те са били 47%. За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.
„Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас“, коментира Цветан Симеонов, председател на БТПП.
Симеонов разгледа липсата на квалифицирани служители като проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании. От Европалати предупреждават, че недостига на квалифициран труд потиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.
Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.
Брекзит е предизвикателство, но не за всички страни. Най-лоши последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство (напрмер Ирландия, Малта, Кипър и Италия), сочи още проучването сред бизнеса.
|