за ценители > lifestyle
Кафе с аромат на мусон
|
Стане ли въпрос за Индия, първите неща, за които се сещаме, са Тадж Махал, свещените крави или чаят (особено Даржилинг) и по-рядко за кафето.
И това е обяснимо, все пак кафето произхожда от Етиопия, а популярността си дължи на арабите. В Индия обаче има уникални сортове кафе, един от които е т.н. Monsooned Malabar.
|
Както подсказва името му, това е кафе от бреговете на Малабар, между Карнатака и Керала, и е било изложено на влиянието на прочутите индийски мусони. Сега това е рядък вид кафе с контролиран географски произход, но всъщност това е било почти всичкото кафе, което се е изнасяло от Индия към Стария континент. Историята му е следната.
Векове наред кафето било насипвано в чували (понякога дори двойни, за да прониква по-малко влага) и товарено на дървени ветроходни кораби, които прекосявали Индийския океан и обикаляли Африка, за да стигнат до пристанищата на Великобритания, Франция, Холандия...
Изложени на ветровете и влагата по време на това дълго пътуване, кафеените зърна се издували, ставали двойно по-големи, губели цвета си и придобивали уникални вкусови качества – изключително ниска киселинност, аромат на бял дъб и сандалово дърво, лек дъх на карамел...
Развитието на цивилизацията променило всичко това – дървените кораби отишли в историята, а Суецкият канал съкратил пътя от Индия до Европа. Минало време обаче и на Стария континент и в Щатите се появило търсене на кафе с онзи, стария вкус.
Така на сцената се появява Monsooned Malabar. Тъй като плантациите за кафе в Малабар не разполагат с дървени ветроходи, те използват по-прост начин да наподобят условията за пътуване по море.
Събират кафето в чували и го прибират в складове в изчакване на сезона на мусоните. Тогава махат подвижните странични стени на складовете (остава само покривът) и ветровете и влагата спокойно проникват в чувалите с кафе.
После чувалите се изсипват на пода на склада или на специални площадки, където с помощта на гребла се обръщат, за да попият влагата на мусонните ветрове. Този процес продължава 12-16 седмици, докато зърната станат двойно по-големи и добият светлозлатист цвят.
Впоследствие цялото това огромно количество кафе се сортира на ръка и всички зърна, които не отговарят на изискванията, се отстраняват. Останалото количество, което никак не е голямо – цялата реколта от Monsooned Malabar е 3000 тона годишно, - е готово за експорт.
Милко Стоименов, списание Travel magazine
|