коментари > анализи
Проучване на глобалната консултантска компания McKinsey: Дигиталната икономика в България расте с над 2.5 пъти по-бързо, отколкото в петте големи пазара в ЕС
|
Зам.-министър Лилия Иванова: Средногодишният темп на нарастване на добавената стойност в ИКТ сектора в страната за последните 10 години е над 25%
"България има всички шансове да трансформира икономиката си в цифрова, така че да увеличи конкурентоспособността си и да се нареди сред лидерите в региона", отбелязва Лилия Иванова.
|
Дигиталната икономика в България расте значително бързо на фона на европейските тенденции – с над 2.5 пъти по-бързо, отколкото в петте големи пазара в Европейския съюз. Това е заявила заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова по време на Министерска среща, част от Инициативата „Три морета“ във Варшава, съобщава икономическото министерство. Тя подчертала още, че средногодишният темп на нарастване на добавената стойност в ИКТ сектора в страната за последните 10 години е над 25%.
Икономическият заместник-министър обявила, че за последните няколко години България отбелязва 8.2% ръст на дигиталната икономика, докато при петте най-големи пазари в ЕС то е в размер на 3.1%, според годишното проучване на глобалната консултантска компания McKinsey.
В изказването си пред Форума Лилия Иванова изтъкнала, че участието на България в инициативата предоставя добри възможности за реализиране на икономически проекти, които са важни не само в национален, но и в регионален аспект. „За нашата страна приоритетно значение има засилването и насърчаването на дигиталната свързаност в региона. Възможностите за съвместни проекти в областта на цифровите комуникации ще засилят ролята на нашите икономики на европейско и глобално ниво“, казала тя и допълнила, че България има всички шансове да трансформира икономиката си в цифрова, така че да увеличи конкурентоспособността си и да се нареди сред лидерите в региона.
По думите й в рамките на инициативата „Три морета“ могат да се създадат благоприятни предпоставки и подходящи условия за държавите-участнички да се разпознават като регионален дигитален хъб в европейски и световен мащаб. Заместник-министърът на икономиката посочила, че бързото развитие на цифровата икономика представя стратегически възможности не само да се модернизират икономиките на страните, но и индустрията в региона да стане по-конкурентноспособна, по-екологична и по-ефективна от гледна точка на ресурси и суровини.
В рамките на Форума заместник-министър Иванова е провела срещи с министъра на финансите, инвестициите и икономическото развитие на Полша Йежи Квиечински и със заместник-помощника на държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия Матю Бойс. На срещите е било обсъдено развитието на региона и засилването на икономическото сътрудничество в рамките на инициативата.
Инициативата „Три морета“
Целта на инициативата е да стимулира по-бързото развитие на региона между Балтийско, Черно и Адриатическо море. Идеята е това да се постигне чрез ангажираност на високо равнище с акцент върху инфраструктурата, енергетиката и цифровата свързаност. В нея участват: България, Австрия, Хърватия, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
|