финанси > европейски пари


С 1.2 млрд. лв. по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. са подкрепени близо 2 500 български предприятия

Заместник- министър Лилия Иванова: Нарастването на инвестициите в дълготрайни материални активи на подкрепените от ОПИК предприятия е над 40 %.

През 2020 г. се очаква да бъдат отворени за кандидатстване процедури за „Стимулиране внедряването на иновации от съществуващи предприятия“, по която бюджетът е 60 млн. евро, както и процедура, насочена към дигитализацията на МСП, с бюджет 30 млн. евро.


От стартирането на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. /ОПИК/ до този момент са подкрепени близо 2 500 български предприятия. Договорените средства са около 78% от бюджета на програмата, а изплатените възлизат на  1.2 млрд.лв. или над 45 % от бюджета й. Това e заявила заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова по време на  Годишното информационно събитие на ОПИК 2014-2020 г., съобщава икономическото министерство.

Иванова подчертала, че високият процент на усвояване на средствата, както в рамките на предходния програмен период, така и в настоящия поставя оперативната програма на едно от първите места, както на национално, така и на европейско ниво.

Зам.-министър Иванова посочила, че съгласно извършена оценка на макроикономическите ефекти от изпълнението на ОПИК се отчитат и  първите краткосрочни ефекти от изпълнението на програмата по макроикономически показатели, като най-значително е отражението върху частните инвестиции, което е 2,4%.

По думите й реалните резултати за фирмите според анализите на министерството показват, че за последните две години ръстът на приходите на предприятията, подкрепени по ОПИК е близо 3% повече, спрямо средните за страната. „Нарастването на инвестициите в дълготрайни материални активи на подкрепените от ОПИК предприятия е над 40 %. Това е многократно по-висок процент спрямо средния процент на реализираните инвестиции в активи от всички предприятия в национален мащаб, за същият период от време, който достига едва 7.4 %.“, изтъкнала още тя. Иванова подчертала, че броят на подадените заявки за патент от подкрепените по ОПИК предприятия е почти 50 % от средногодишния брой на регистрираните патенти в национален мащаб.

Главният директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ Смилена Костова  допълнила, че през 2020 г. се очаква да бъдат отворени за кандидатстване процедури за „Стимулиране внедряването на иновации от съществуващи предприятия“,  по която бюджетът е 60 млн. евро, както и процедура, насочена към дигитализацията на МСП, с бюджет 30 млн. евро.



 
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Анкета

Ще стане ли България Силициевата долина на Балканите?
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер