експорт > пазари
През последните няколко години има успешни български инвестиции в Индия
|
Зам.-министър Яна Топалова: Гордеем се, че през последните години българските предприемачи, регистрирани в Индия, затвърдиха позицията си на най-бързо развиващия се интернет доставчик в Ню Делхи и още петнадесет индийски града
Български компании са създали производствени мощности в Индия за опаковане на битум в Мумбай, както и производствената фабрика за ветеринарни лекарства в Пуна.
|
Двустранната търговия между България и Индия се развива нагоре. Увеличението на българо-индийския оборот през последните десет години е почти трикратно, но все още има огромен потенциал. Това е заявила заместник-министърът на икономиката Яна Топалова при откриването на българо-индийски онлайн бизнес форум, съобщава икономическото министерство. Събитието е организирано от Конфедерацията на индийската индустрия, Българската агенция за насърчаване на малките и средните предприятия /ИАНМСП/ и посолството на Република България в Индия.
Икономическият заместник министър подчертал, че предимствата на българската икономическа среда са привлекли много водещи индийски компании като инвеститори в България в областта на ИКТ, селското стопанство, фармацевтичния сектор и автомобилните компоненти. „Вярвам, че повече индийски компании ще имат интерес да се възползват от България като дестинация за бизнес и инвестиции. Готови сме да подкрепим индийски компании, които искат да инвестират в България в сектори, осигуряващи висока добавена стойност и повишена конкурентоспособност на икономиката“, допълнила тя.
По отношение на инвестициите Топалова отбелязала, че през последните няколко години има успешни български инвестиции в Индия по различни програми на индийското правителство като „Направете в Индия“, „Интелигентни градове“ и „Чиста Индия“. „Гордеем се, че през последните години българските предприемачи, регистрирани в Индия, затвърдиха позицията си на най-бързо развиващия се интернет доставчик в Ню Делхи и още петнадесет индийски града", подчертала Топалова. По думите й българските ИТ специалисти са разработили иновативни мобилни приложения за безопасност, които успешно обслужват отделни клиенти и полицейски управления в Индия. Български компании са създали производствени мощности в Индия за опаковане на битум в Мумбай, както и производствената фабрика за ветеринарни лекарства в Пуна. „През последните две години български и индийски компании стартираха и амбициозни съвместни предприятия в Индия по инициативата Make in India“, изтъкнала тя.
Икономическият заместник-министър изтъкнала, че от двете страни има постоянен интерес към сътрудничество в различни области. „Убедена съм, че създадените днес нови бизнес контакти ще допринесат за по-нататъшното задълбочаване и развитие на нашето партньорство. „Индия е ценен партньор на България и ЕС и искрено се надяваме скоро да бъде подписано Споразумението за свободна търговия между ЕС и Индия, което ще послужи като катализатор за укрепване на икономическите отношения между нашите страни“, казала още тя.
По думите й с цел преодоляване на негативните последици от пандемията трябва да се положат съвместни усилия за намиране на нови възможности за сътрудничество в области от взаимен интерес като онлайн събитията ще послужат като отлична възможност за участниците да представят своите бизнес предимства, качества на своите продукти, производствени технологии и ноу-хау и да имат ползотворни B2B срещи.
|