експорт > пазари
Най-големият пазар за европейския износ през 2020 г. продължава да бъде САЩ с дял от 18,3% от общия износ на ЕС
|
Следват Великобритания (14,4% от общия износ на ЕС) и Китай (10,5%)
Най-много вносни стоки през 2020 г. са дошли от Китай.
|
Пандемията засегна силно вноса и износа на ЕС през 2020 г., но тъй като спадът при вноса е по-голям, положителното търговско салдо се е увеличило на 217 млрд. евро от 192 млрд. евро през 2019 г., съобщават от Европейската комисия по данни от Евростат.
Най-големият пазар за европейския износ през 2020 г. продължава да бъде САЩ с дял от 18,3% от общия износ на ЕС, следват Великобритания (14,4% от общия износ на ЕС) и Китай (10,5%). Най-много вносни стоки през 2020 г. са дошли от Китай.
Улесняването на търговията е една от причините за съществуването на Европейския съюз − страните в него се възползват от премахването на бариерите пред бизнеса, но също така насърчават възможностите за взаимно изгоден обмен с други части на света.
През 2019 г. на ЕС се пада 15,6% от световния износ и 13,9% от световния внос. Това прави блока един от най-големите играчи в световната търговия наред с Китай и САЩ.
Търговските споразумения
Европейският съюз в момента има около 130 търговски споразумения, които или са действащи, или са в процес на приемане или актуализиране.
Тези споразумения са не само възможност за намаляване на митата за европейските стоки, но и начин за популяризиране на европейските стандарти за качество и безопасност. Те също така помагат за защитата на определени наименования за произход като шампанско или сирене рокфор, които имат висока репутация за качество и традиции.
Европейският съюз използва споразуменията и за налагането на трудови или екологични стандарти − например, чрез спиране на вноса на стоки, за производството на които е използван детски труд.
През февруари 2020 г. Европейският парламент одобри търговско споразумение с Виетнам, а през април 2021 г. споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Великобритания. Много други споразумения са в процес на договаряне.
Последователната търговска политика на ЕС носи много предимства на европейския бизнес. Търговските споразумения отварят вратите на чужди пазари за европейските фирми и изравняват условията на конкуренция на европейския пазар, като заставят чуждестранните производители да се съобразяват с нормите на ЕС.
|