експорт > пазари
20 млн. лв. ще подпомогнат българските розопреработватели
|
Българската банка за развитие (ББР) стартира Програма „Подкрепа за розопреработване“ с преференциални условия за спасяването на традиционния за страната ни бизнес
Ще бъдат отпускани директни кредити до 1 млн. лева със срок до 3 години, облекчена схема на финансиране и минимални изисквания за обезпечение, включително залог на розово масло.
|
Българската банка за развитие (ББР) стартира Програма „Подкрепа за розопреработване“ с преференциални условия за спасяването на традиционния за страната ни бизнес. Банката ще продължава да създава нови продукти в помощ на българските малки и средни предприятия от различни сектори. Това е заявил министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер на брифинг съвместно с министъра на земеделието Иван Иванов и изпълнителните директори на ББР Владимир Георгиев и Цанко Арабаджиев, съобщава сайтът на икономическото министерство.
По думите на Лорер подкрепата на затруднените микро-, малки и средни фирми е част от актуализираната стратегия на Групата на ББР. „Тя утвърждава приоритетите на банката за по-бързото възстановяване на МСП, ускоряване на икономическия растеж и създаването на работни места след кризата от COVID-19“, посочил министърът на иновациите и растежа.
Банката ще предостави финансиране за оборотни средства на микро-, малки и средни фирми от сектора на розопреработването, изправени пред сериозни затруднения и намалена ликвидност. Обемът на програмата е 20 млн. лв. Ще бъдат отпускани директни кредити до 1 млн. лева със срок до 3 години, облекчена схема на финансиране и минимални изисквания за обезпечение, включително залог на розово масло.
Българското розово масло се слави като едно от най-търсените и скъпи на международния пазар, но в последните години браншът се сблъсква с проблеми, които водят до натрупване на големи запаси от ценния продукт. Сред причините са конкуренцията на производители от съседни държави, които изнасят на по-ниски цени, както и отслабналият интерес към високия клас козметика и парфюмерия заради пандемията от COVID-19. Секторът е затруднен и от проинфлационния натиск – увеличение на цените на труд, електроенергия и торове.
След проучване на проблемите и нуждите на розопреработвателите в България ББР ще съдейства за спасяването на традиционния за страната ни бизнес.
Пазарите
Годишно у нас се добиват средно около 2 000 килограма розово масло. За един килограм от етеричната есенция са необходими 3 000 килограма розов цвят.
България изнася годишно близо 2 000 кг розово масло основно за европейските страни, което е 40% от световната търговия с розово масло. Преди 1989 г. страната ни е покривала 70 % от световното търсене на този уникален продукт.
Традиционни бизнес партньори са ни САЩ, Южна Корея и Япония. Засега Турция е най-големият ни конкурент в бизнеса с розово масло на международните пазари. България е вторият производител в света на този уникален продукт след южната ни съседка.
Страната ни е един от най-големите доставчици на розово масло на водещите пазари за парфюми в света. Ценната субстанция, която се извлича чрез дестилацията на тонове венчелистчета от рози, отглеждани от векове в зелената долина в Централна България, се използва и за производството на кремове, сапуни и други козметични продукти.
Сега българският клон на френската компания Biolandes, водещ производител на натурални екстракти за парфюмерийната индустрия, пласира в чужбина 250 килограма розово масло годишно и е сред водещите износители на този продукт в България.
Традиционен износител
България е известна в целия свят със своето розово масло и още от XVII век се числи към най-големите износители. То е незаменима съставка за развиващата се европейска парфюмерия от 1720 г. и се разнася с кораби през Цариград до Марсилия, Лондон и Ню Йорк, а с конски кервани през Букурещ до Виена, Париж и Берлин.
В момента в България има 36 хиляди декара розови масиви, които са с около 4000 декара по-малко в сравнение с 1989 година.
През последното десетилетие финансирането от ЕС и чуждестранните инвеститори доведоха до съживяване на тази традиционно българска индустрия.
От общо 36 хиляди декара с маслодайни рози в България, 25 хиляди декара са засадени след 2001 година.
|