компании > непублични компании
Вкусна ядка ЕООД откри нова фабрика в село Лозен, инвестицията е 4 млн. EUR
|
Компанията има сериозни експортни амбиции, вече изнася за Гърция, Румъния и Испания
“Надяваме се през следващите години да има повече такива модерни предприятия, защото това означава повече светъл бизнес и повече гаранции за качеството на продукцията”, каза Едуард Стойчев, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
|
Ново модерно преработвателно предприятие за пакетиране на ядки откри в село Лозен Вкусна ядка ЕООД. Инвестицията във фабриката е 4 млн. евро, а половината от парите са по мярка 123 от Програмата за развитие на селските райони. Лентата прерязаха заместник-министърът на земеделието и храните Явор Гечев, собственичката на предприятието Ели Статкова и нейната малка дъщеря - бъдеща продължителка на семейната традиция. “Надяваме се през следващите години да има повече такива модерни предприятия, защото това означава повече светъл бизнес и повече гаранции за качеството на продукцията”, каза по време на откриването Едуард Стойчев, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Той допълни, че познава добре този бизнес, тъй като преди да стане висш държавен чиновник, се е занимавал с тази дейност. Според него в обработката и пакетирането на ядки има само 6-7 предприятия на светло, поради което няма точна статистика какви обороти формира този бизнес. Стойчев разкри, че това важи и за бизнеса с цветя, който в близо 90 % е на тъмно, но по неофициални данни прави годишен оборот от близо 200 млн. лв. “При ядките да е наполовина – 100 млн. лв”, предположи висшият държавен служител. Той не пропусна да отбележи, че държавата води безмилостна битка с производителите на ядки, които не са на светло. “Мога смело да кажа, че сме смачкали 50 % от нерегламентирания внос”, отбеляза Стойчев. “Трябва да се изградят държавни тържища”, каза пред exporter.bg шефът на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Навсякъде по света тържищата са държавни, даже и в Турция е така. Само в България те са частни. Проектът за новата фабрика е финансиран с кредит от БАКБ. “Може името на банката да е американско, но капиталите и мениджмънта са български”, каза Васил Симов, изпълнителен директор на банката. Симов, който уважи събитието, е председател и на Българската стокова борса. Той подчерта, че банката винаги е защитавала и ще защитава български проекти в земеделието. Български са и всички машини в новата фабрика. Това обяви Георги Койчев, технически директор на компанията. Той допълни, че за 2013 г. имат 50 % ръст в продажбите. “Имаме сериозни експортни амбиции”, каза пред exporter,bg Койчев. Компанията вече изнасяла пакетирани ядки за Гърция и Румъния. Пилотни пратки били изпратени и в Испания. "При проектирането сме заложили метан като основен енергиен източник за изпичане и топлинна обработка на ядките. Покривът е проектиран така, че върху него могат да се поставят фотоволтаични панели. Разполагаме с много модерна линия за пакетиране на ядки в т. нар. стоящо пакетче – с ципер, който позволява многократно отваряне и затваряне", заяви още Георги Койчев. Използването на метан е свързано с опазването на околната среда. Неслучайно Вкусна ядка покрива всички европейски стандарти, следва HACCP плана и е сертифицирана по ISO 9001:2008, 22000:2005, и 14001:2004.
За компанията
Вкусна ядка ЕООД е основана през 2011 година с основен предмет на дейност: печене и пакетиране на ядки и семена в потребителски опаковки. Работи под търговската марка АЯ (Ядките от А до Я). Има над 200 служители, изкупвателни пунктове и собствена дистрибуторска мрежа в България. Съществуващата пакетираща фабрика е построена през 2008 г. и се намира в Долни Лозен. Предлага печени и сурови ядки, както и семена в опаковки от 60 до 250 гр. - фъстъци, бирени фъстъци, бадеми, кашу, лешници, леблебия, шам фъстък и ядки микс, слънчоглед и тиквено семе. Новопостроените преработвателни мощности в Горни Лозен са с годишен капацитет 1200 тона. Общата застроена площ е 1500 кв.м., на три нива. На първия етаж има склад за входящи суровини и темпериран склад за готова продукция. На втория етаж са разположени производствената зала, административната част и складовите помещения за адитиви, санитарно-битови филтри за персонала, опаковки и пакетиращ материал. В сутерена са спомагателните складове, работилницата и пералното помещение. Изградени са две еднакви производствени линии, на които протичат следните технологични процеси: * Ръчна инспекция на суровините; * Осоляване чрез автоматичен осолител; * Изпичане и охлаждане – производителност на линия 200÷500 кг/ч, в зависимост от продукта и изискванията на клиентите; * Пакетиране – производителност на линия 60 пакетчета/мин. Продуктът може да бъде пакетиран в стояща опаковка с ципер на допълнителна пакетажна машина с производителност 60 пакетчета/мин.; * Опаковане в кашони. Всички процеси се управляват и контролират по изискванията на стандарти ISO 9001 и ISO 22000 (по които предстои сертификация), законовите и нормативни изисквания на Република България и ЕС.
Димитър Дженев
Снимка: Божидар Марков На снимката: Заместник-министърът на земеделието и храните Явор Гечев, собственичката на предприятието Ели Статкова и нейната малка дъщеря - бъдеща продължителка на семейната традиция, прерязват лентата.
|