финанси > банки
СИБАНК организира в Пловдив агрофорум за новите директни плащания и ПРСР
|
С него стартира поредица от 10 регионални агрофорума в цялата страна с участието на консултанти, банкери и застрахователи
Освен в Пловдив, агрофоруми ще се проведат и в Стара Загора, Бургас, Велико Търново, Плевен, Русе, Благоевград, Варна, Добрич и Враца.
|
Земеделските производители се запознаха с новите правила по директните плащания и възможностите за проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014 - 2020.
В срещата участваха както представители на консултантски компании, така и експерти на СИБАНК и ДЗИ, които запознаха фермерите с различни банково-застрахователни решения за усвояването на средствата и работата по проектите.
„Ролята на банките като партньор на земеделските производители е важна както заради предоставянето на мостово финансиране до получаване на субсидиите и при проектите, така и в процеса на разработването и бюджетирането им“, каза при откриването на срещата д-р Кирил Величков, ръководител „Европейски проекти и финансови институции“ в СИБАНК.
Най-много въпроси имаше по влизащите в сила от 2015 г. нови изисквания към земеделските производители относно директните плащания.
Свилен Костов, председател на Центъра за иновативно земеделие, консултант с дългогодишен опит по земеделските програми, напомни че за всяка година до края на програмния период за България се предвиждат около 790 млн. евро като земеделските стопани ще трябва:
- Да доказват при кандидатстването си наличие на правни основания за ползване на земята (като документи за собственост на земята, договори за аренда, договори за наем и др.)
- Да отговарят на изисквания за диверсификация на културите, поддържане на постоянно затревени и екологично насочени площи
- Да имат предвид, че се въвежда таван на плащанията – до 300 000 евро за един ЗП, като за субсидии над 150 000 евро се предвижда 5% намаление на помощта (след приспадане на разходите за заплати и осигуровки)
Земеделските производители биха могли да се възползват и от нови възможности за получаване на по-високи субсидии за обвързани с производството плащания (за животни и за площи).
И през 2014-2020 ще може да се кандидатства за проекти по ПРСР – в.т.ч. и за закупуване на земеделска техника (преди 121 мярка) – размер на безвъзмездния грант от 10 000 до 1 500 000 евро; предприятия за преработка на селскостопанска продукция (преди 123 мярка) – с размер на гранта от 10 000 евро до 3 000 000 евро; селски туризъм; фотоволтаици и др.
Освен в Пловдив, агрофоруми ще се проведат и в Стара Загора, Бургас, Велико Търново, Плевен, Русе, Благоевград, Варна, Добрич и Враца.
На снимката: Д-р Кирил Величков, ръководител "Европейски проекти и финансови институции" в СИБАНК и Свилен Костов, председател на „Център за иновативно земеделие“, по време на днешния агрофорум в Пловдив |